Az ingatlanok felkészítése

Manapság egyre többen használják a home staging kifejezést, és aki nem jártas az ingatlanpiac világában, azt hiheti, hogy ez egy új jelenség, pedig valójában eddig is alkalmaztuk. De mit is jelent ez? A home staging egy ingatlan felkészítését, előkészítését takarja. Ez lehet értéknövelő vagy pusztán esztétikai szempontból is, a lényeg, hogy új ruhába öltöztessük eladásra vagy kiadásra szánt ingatlanunkat.

Bármilyen ingatlannal rendelkezünk, fő célunk, hogy annak kiadásával visszatérüljön (legalább) a vételár, illetve, hogy eladásakor elmondhassuk, igazán jó üzletet kötöttünk. Ennek az az ára, hogy pénzt, időt és energiát kell a szépítgetésbe fektetni. Sajnos nem mindig van esély kiváló állapotú ingatlanra szert tenni, de ha ismerünk pár alapelvet, akár apró változtatásokkal is csodákat tehetünk azzal.

Milyen home staging-szempontok léteznek?

Az első és egyben legfontosabb lépés az ingatlan adottságainak figyelembe vétele.

Hány szoba van, és azok mekkorák? Milyenek a fényviszonyok? Lehet-e falakat kivenni, építeni? Ez egyfajta felmérés, amely arra szolgál, hogy igényeinket, vágyainkat és a rendelkezésre álló lehetőségeket összehasonlítsuk. Előfordulhat, hogy megtetszik nekünk egy falszín, de a mi szobánkban az nem lenne előnyös, mert így is kevés annak alapterülete, és csak rontanánk vele a komfortérzetet. Annyi és olyan bútort kell megvásárolni, amely a hasznos térből nem vesz el sokat, de mégis kényelmesen elférnek használati tárgyaink.

Ezek inkább lakberendezési szempontok, azonban nem szabad megfeledkezni a műszaki megközelítést sem, hiszen e téren is az ingatlan legjobb formáját kell mutatni.

A megfelelő fűtési és hűtési rendszerek, azok karbantartása és tisztítása elengedhetetlen. Sokat számít egy jó minőségű szigetelés is, mert azzal javíthatunk az ingatlan energiahatékonyságán. A szaniterek (csapok, mosdók, WC-k) mindennapos használatban vannak, így azok lecserélése, de legalább állapotuk sűrű ellenőrzése is ajánlott. A természetes és mesterséges fényviszonyok optimalizálásával a költségeket is csökkenthetjük. Érdemes energiatakarékos izzókra váltani. Esztétikailag nagyon sokat jelent, modern külsőt sugall, ha mennyezetbe beépíthető, süllyesztett spotlámpákkal teszünk hangulatosabbá egy-egy teret. A vevők, bérlők biztonsága érdekében javasolt a riasztó- és tűzjelző rendszerek felszerelése. Ezek azok az apró részletek, amelyek figyelemre méltóak, növelik az ingatlan értékét, és amik miatt szívesebben esik a választás a mi házunkra vagy lakásunkra.

Rendszeresen előforduló hibák

Gyakran találkozunk azzal, hogy a tulajdonosok egyszerre túl sok mindent szeretnének változtatni a ingatlanon. Ez valamilyen szinten érthető, hiszen a vevőközpontú felkészítés lényege, hogy a legideálisabb megjelenést érjük el, de tisztában kell lenni a maximális kapacitással. Egy ingatlanba belépve szörnyen riasztó tud lenni a rengeteg bútor, szemnek zavaró falszínek, tapéták, valamint a lakásdekor mennyisége. Egy ilyen otthon nem a kényelmet, nyugalmat érzékelteti, hanem inkább szorongást vált ki. Egy potenciális vásárló akkor lesz valójában vevő, ha el tudja magát képzelni egy hosszú munkanap után hazaérve örömet lelni kiegyensúlyozottságot sugárzó ingatlanában. Ez nem azt jelenti, hogy csak egy tágas, óriási alapterületű házat vagy lakást tudnak megszeretni az emberek. Kisebb lakásokra is igény van, és megfelelő odafigyeléssel, esetenként szakértők segítségével abból is ki lehet hozni a legjobbat.

A home staging tehát egy olyan folyamat, amely esztétikai és műszaki szempontok alapján növeli az ingatlan értékét, legjobb tulajdonságait kiemelve teszi kelendőbbé, segíti a gyorsabb eladást, és hozzájárul ahhoz, hogy a vevő vagy bérlő igazi otthonnak érezze az ingatlant. Apró változtatásokkal, költséghatékonyan, önállóan is hozzáfoghatunk, de érdemes egy profi csapatra bízni a munkát.