Csupán jogilag kötelező, vagy tényleg hasznos dokumentum?
Tudtad, hogy 2023. november 1-től ingatlan adás-vétel vagy bérbeadás esetén kötelező az 5 évig érvényes, hiteles energetikai tanúsítványt is biztosítani? Ezeken felül használatbavételi engedélyhez is szükséges.
Az energetikai tanúsítvány egy olyan dokumentum, amely ismerteti egy ingatlan adottságait az energiafogyasztással és energiahatékonysággal kapcsolatban. Utóbbi szempontjából 12 különböző kategóriákba lehet beosztani: I-től egészen az A+++-ig. Az új rendelet alapján már a CO2 kibocsátást is figyelembe kell venni, kötelező az ismertetése. Maga az osztályozás 5 csoportot különít el: rossz, gyenge, közepes, jó és kiváló. Ennél vizsgálatra kerül az ingatlant határoló és nyílászáró szerkezetek és a fűtés- és melegvízrendszer minősége is. A dokumentumnak tartalmaznia kell továbbá a fogyasztási adatokról szóló információkat is, amely az éves energiafogyasztást jelenti. Ezzel egy hozzávetőleges képet kapnak a vásárlók vagy bérlők a költségekről. Az okirat részét képezik ajánlások, javaslatok a korszerűsítésekkel kapcsolatban. Ez többnyire nyílászárók cseréjét, szigetelések javítását, fűtésrendszerek modernizálását vagy megújuló energiaforrások alkalmazását jelenti.
A tanúsítvány szerepe
Az energetikai tanúsítvány nagyon fontos támpontként szolgál a várható költségek megismerésére. Egy vásárlónak vagy bérlőnek joga van tudni, hogy milyen kiadásokkal kell majd számolnia. Minél jobb az energetikai besorolás, annál kevesebb és kedvezőbb rezsiköltség valószínűsíthető.
Manapság egyre nagyobb figyelmet kap a környezetvédelem fontossága. Egy energiahatékony ingatlan csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, ezáltal hozzájárul a fenntarthatóbb környezethez.
Egy kevesebb energiát fogyasztó ingatlan annak piaci értékét is növeli a korábban említett költséghatékonysága és modern megoldásai miatt. Valójában már maga a tanúsítvány megszerzése is értéket fokozó, mivel egyfajta tudatosságot tükröz, hiszen a tulajdonosok olyan beruházások mellett döntenek, amelyek javítják a komfortérzetet, hosszú távon kifizetődő és a jövőben megtérülnek.
Összegezve, a jogi előírásokon kívül is fontos az energetikai tanúsítvány megszerzése, hiszen ez a dokumentum hozzájárul a fenntartható és energiahatékony ingatlanok elterjedéséhez, valamint anyagilag és környezetvédelmileg is előnyös.